Paauglių nusikalstamumas auga

Forums: 

Nusikalstamumas - socialinis reiškinys, kurio nepavyksta išvengti nei vienai valstybei. Nusikalstamumo statistika ir kriminologijos teorija liudija, kad kas trečias recidyvistas pirmą nusikaltimą yra padaręs dar paauglystėje. Nepilnamečių nusikalstamumas vieną svarbiausių problemų Lietuvoje. Vis dažniau įstatymus pažeidžia jaunesni nei 16 metų vaikai. Nusikaltimų priežasčių yra daug: pastūmėjo draugai, noras atkreipti dėmesį į save, būti ,,kietu``, pritapti prie kompanijos itt..Tyrimai rodo, kad iširusių šeimų vaikai labiau linkę nusikalsti. Kad vaikai daro nusikaltimus iš dalies kalti ir tėvai. Paauglystė - sunkus laiko tarpas ne tik vaikams, bei ir jų tėvams. Paaugliams svarbu, kad tėvai juos suprastų, išklausytų o ne pultų iškart neišsiaiškinus sitaucijos. Dėl to ir pablogėja tėvų su vaikais santykiai, prasideda nesutarimai. Suaugusieji dažnai nesuvokia, kaip grubiai jie patys elgiasi su vaikais. Suaugusiųjų pagalba labai reikalinga bandant surasti pusiausvyrą tarp asmeninių ir bendrų interesų, kuriant savo ateitį.
Jei tėvams skirtų daugiau dėmėsio savo vaikams, pokalbiams su jais, mano manymu jie nebūtų tada linkę nusikalsti. Reikia mokėti suprasti savo vaiką ir padėti jam pasirinkti taisingą kelią.
Kas Jūsų nuomone lemia paauglių nusikalstamumą?

Paauglių nusikalstamumas yra tikrai opi šiuolaikinė problema. Šio reiškinių priežastys yra įvairios: paaugliai susideda ne su ta kompanija, paaugliai yra per mažai užimti ir iš neturėjimo ką veikti gali prisigalvoti netinkamų veiklų. Tačiau mano nuomone, vienas svarbiausių veiksnių yra per mažas tėvų dėmesys paaugliams. Juk ne paslaptis, kad paauglystė yra gana sunkus periodas žmogaus gyvenime, tada keičiasi kūnas fiziškai, taip pat žmogus bręsta kaip asmenybė, kuria savo charakterį, nuomonę, įsitikinimus, pažiūras. Tėvai turi atsakingai žiūrėti į šį laikotarpį, bei daug kalbėtis su paaugliais, padėti jiems spręsti iškilusias problemas, išklausyti, bei neteisti, jei yra padaromas klaidingas sprendimas.

Dažnai paauglių nusikalstamumą lemia ne pats paauglystės periodas, o dar iki jo susiklostę santykiai šeimoje. Nors ir paauglystė gali lemti atsiskyrimą nuo šeimos, jei tėvai nenori suprasti, kad vaiko poreikiai pakito, kad jis nebe tas vaikas, koks buvo prieš metus, kad jis nori būti savarankiškas, nori pats priimti sprendimus, aktyviai dalyvauti bendruomenės gyvenime. Jis jaučiasi jau suaugęs ir gebantis pats spręsti problemas, o tėvai jį vis dar laiko vaiku. Tuomet paauglys gali pajusti nuoskaudą, būti neįvertintas ir susipriešinti su šeima. Taip pat paauglystė yra tas laikotarpis, kuomet vaikas atitolsta nuo šeimos ir jam pasidaro svarbūs jo draugai, jų pripažinimas, todėl susidėjimas su netinkama draugija, noras pasirodyti prieš draugus, tėvų kontrolės nebuvimas taip pat gali lemti delinkventinį paauglio elgesį. Na ir žinoma – tėvai, santykiai su jais, tėvų nemokėjimas, negebėjimas suprasti jauną asmenybę, priimti jo amžiaus mestus iššūkius, negebėjimas būti tolerantiškais ir supratingais padaro meškos paslaugą jaunai, ambicingai, “viską žinančiai”, nieko nebijančiai asmenybei.

Visų pirma turime susimąstyti, kodėl auga nuskalstamumas tarp paauglių ir galvoti kaip gerinti situaciją. Paauglystė yra sunkus laiko tarpas vaikams. Dažnai tėvai mažai skiria dėmesio savo vaikams, pamiršta, kad su jais reikia kalbėtis, klausti elementariausių dalykų, pasidomėti kaip jie jaučiasi, kaip praėjo jų diena ir t.t. Dažniausiai paaugliai nusikalstamąja veikla užsiima tada kai jiems trūksta dėmesio, jaučiasi vieniši ir niekam nebereikalingi. Taip pat dažnai tiesiog nori pasirodyti prieš kitus. Paauglių kaip ir visų vaikų veiksmams įtaka daro aplinka, kurioje gyvena vaikai, auklėjimas bei artimoje aplinkoje esančių žmonių pavyzdžiai. Mano manymu viskas priklauso nuo vaikų auklėjimo ir matytų elgesio pavyzdžių, todėl norint sumažinti paauglių nusikalstamumą reikia pradėti nuo tėvų ir vaiko auklėjimo.

Komentuoti

CAPTCHA
Klausimas, skirtas patikrinti ar esate žmogus ir išvengti automatinių komentuotojų.